23.11.2020, poniedziałek

 • 16:00 - 17:20

  Rozpoczęcie

 • 14:00 - 14:30

  Część plenarna - otwarcie i powitanie uczestników

 • 14:30 - 16:15

  Blok warsztatowy A

 • 5. Stories that move – historie, które poruszają. Biografie z przeszłości, postawy na dzisiaj – prowadzący Mateusz Trojański

  Co motywuje młodych ludzi do zajmowania się tematyką narodowego socjalizmu podczas spotkań polsko-niemieckich? Dlaczego wspólnie odwiedzają miejsca pamięci? Jaki związek ma ta tematyka z ich codziennym życiem?
  Wspólne zajmowanie się historią to jej poznanie, pogłębienie wiedzy dotyczącej zdarzeń, osób oraz odwiedzanego miejsca pamięci. Wspólne projekty to także przestrzeń do wzajemnego uczenia się, wyciągania wniosków z wydarzeń historycznych, szukania odniesień do własnego życia i wzmocnienia swojej postawy przeciw przejawom dyskryminacji, wykluczenia, antysemityzmu i rasizmu. 
  Podczas warsztatu przedstawimy internetową, wielojęzyczną platformę Stories that move, zwierającą zestaw narzędzi i scenariuszy dla nauczycieli i edukatorów oraz metody, które można wykorzystać podczas polsko-niemieckich spotkań młodzieży. Zaprezentujemy, w jaki sposób w oparciu o prawdziwe historie, np. wspomniane Stories that move, można uczyć młodych ludzi krytycznego myślenia, a także pobudzać ich do refleksji nad własną postawą i wynikającymi z niej wyborami.
  https://www.storiesthatmove.org/pl/strona-glowna/

  Kilka słów o mnie:  Mateusz Trojański,  Edukator, Anne Frank Stichting - Anne Frank House, Amsterdam
 • 6. Aplikacje i narzędzia w międzynarodowej wymianie młodzieży– prowadzące Magdalena Zatylna i Olga Krajewska

  Media społecznościowe, nowinki technologiczne, aplikacje i coraz to nowsze narzędzia internetowe bombardują nas z każdej strony. Młodzież bez problemu porusza się w świecie nowych technologii i godzinami surfuje w Internecie. A my? Jak nie dać się zwariować i wybrać aplikację, która może przydać się w pracy z młodzieżą?
  Podczas warsztatów przedstawimy i wypróbujemy kilka praktycznych narzędzi, które uczestnicy będą mogli sami wykorzystać w swojej pracy z młodzieżą. Zobaczymy, jak samodzielnie stworzyć nowoczesną grafikę ulotki bez angażowania profesjonalisty, jak przeprowadzić grę miasto z użyciem smartphona, oraz jak zaplanować ciekawe warsztaty z użyciem apki. Pokażemy też, jak wzbogacić swoją dokumentację projektową i posty w mediach społecznościowych o elementy multimedialne.
  Na warsztat prosimy o zabranie smartphonów/tabletów.

  Kilka słów o  mnie:
  Magdalena Zatylna – absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyplomowana trenerka biznesu katowickiej Szkoły Trenerów MERITUM oraz rocznego stażu w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Niedawno ukończyła studia podyplomowe na kierunku Social Media&Content Marketing na AGH w Krakowie. Od 2009 roku związana z organizacjami pozarządowymi. Posiada bogate doświadczenie trenerskie w międzynarodowej wymianie młodzieży oraz pozaformalnej edukacji dorosłych. Specjalizuje się w tematyce rozwoju osobistego, kompetencji miękkich, różnorodności, antydyskryminacji oraz zarządzaniu projektami i social media. Od 5 lat pracuje jako kierowniczka referatu ‘Koordynacji’ w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, odpowiedzialna za koordynację i controlling projektów oraz strategię pracy programowej w Organizacji.

  Olga Krajewska - Koordynatorka projektów międzynarodowych w obszarze zrównoważonego rozwoju, partycypacji społecznej i edukacji na rzecz różnorodności. Organizatorka wydarzeń. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje horyzonty poszerzała podczas wymian międzynarodowych, studiując na uczelniach zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Hiszpanii. Odbyła staże w takich instytucjach jak Ambasada Stanów Zjednoczonych w RP, Elcano Royal Institute w Madrycie i Fundacja Heinricha Bölla w Warszawie. Od 2 lat związana z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży, odpowiada zarówno za logistyczną organizację projektów, jak i ich merytoryczne przygotowanie.
 • 7. W tej zabawie jest metoda – kreatywny warsztat metodyczny – prowadząca Natalia Krasowska

  Rynek publikacji dydaktyczno-metodycznych pęka w szwach. Czy w formacie elektronicznym, czy też w formie drukowanej możemy znaleźć całe mnóstwo metod, ćwiczeń i zabaw. Największym wyzwaniem jest ich przeprowadzenie.
  Jak grupa zareaguje na metodę, którą wybieram? Czy metoda nie jest zbyt infantylna? A jeśli dzieci nie mówią wystarczająco dobrze po angielsku/niemiecku i mnie nie zrozumieją? Jak uniknąć niezręcznych sytuacji w fazie początkowej? Jak zmotywować do aktywnego uczestnictwa? Jak zmodyfikować znane mi metody i dostosować je do kontekstu polsko-niemieckiego?

  Warsztaty pomogą Państwu usystematyzować wiedzę metodyczną dotyczącą realizacji projektów międzynarodowych, dostosować znane już metody do nowych warunków oraz grup, z uwzględnieniem tłumaczenia oraz innych aspektów wymiany. Wypracujemy wspólnie strategie i techniki obchodzenia się z trudnymi sytuacjami podczas prowadzenia metod w trakcie polsko-niemieckiego projektu. Ponadto przeprowadzą i przeanalizują Państwo wybraną metodę z podręcznika metodycznego „W tej zabawie jest metoda”.
  Materiał szkoleniowy stanowi publikacja PNWM „W tej zabawie jest metoda!“ (zob. http://www.pnwm.org/publikacje/metodyka-wymiany/).

  Kilka słów o  mnie: Natalia Krasowska absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz polsko-niemieckich studiów MBA  w szkole wyższej ESCP Europe, trenerka Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży od 16 lat, współautorka podręcznika metodycznego „W tej zabawie jest metoda!”, specjalizuje się w tematyce komunikacji interkulturowej i mediacji; od 8 lat pracuje w stowarzyszeniu Aktion Zivilcourage w Pirnie k. Drezna, odpowiedzialna za projekt Service Learning na rzecz wzmacniania kluczowych kompetencji i aktywnego obywatelstwa uczniów w Saksonii.

 • 8. Współpraca na równych zasadach – to się sprawdza! – prowadząca Isabell Hinsberger

  Współpraca ze szkołami za granicą -  w formie wymiany czy też transgranicznego całorocznego projektu – umożliwia uczniom zdobycie kluczowych kompetencji, także międzykulturowych. Realizacja tego rodzaju projektów wymaga od nauczycieli olbrzymiego osobistego zaangażowania i niejednokrotnie wiąże się z odkrywaniem nieznanych terenów. Współpraca szkół i instytucji działających w obszarze edukacji pozaformalnej, które posiadają wieloletnie doświadczenie w międzynarodowej wymianie młodzieży, stwarza szanse i stanowi olbrzymi potencjał dla obu stron. 

  Celem warsztatu jest spojrzenie z perspektywy szkoły na współpracę szkół i instytucji edukacji pozaformalnej, określenie potrzeb i możliwości wynikających z kooperacji oraz wypracowanie rozwiązań możliwych do zastosowania w praktyce. Warsztat skierowany jest zarówno do osób, które posiadają doświadczenie w tej dziedzinie, jak i do tych, którzy zamierzają podjąć  współpracę z instytucjami edukacji pozaformalnej.

  Kilka słów o mnie: Isabell Hinsberger jest odpowiedzialna za treningi międzykulturowe i projekty szkoleniowe wInterCultur gGmbH w Hamburgu. Zajmuje się szkoleniami dla nauczycieli z dziedziny komunikacji międzykulturowej i stylów konfliktów. Jako lektorka Fundacji Roberta Boscha w Chinach na Nanjing Normal University zajmowała się komunikacją międzykulturową, rozwojem organizacji oraz szkoleniami dla nauczycieli. W Instytucie Goethego China Peking była ekspertką ds. nauczaniapolityki oświatowej, kooperacji przedsiębiorstw, wymiany i szkół.
 • 16:15 - 17:00

  Przerwa kawowa

 • 17:00 - 18:45

  Blok warsztatowy B - kontynuacja warsztatów 1-2 oraz powtórzenie warsztatów 3-8

 • 19:00 - 20:30

  Kolacja w Jugendherberge Ostkreuz

 • 20:30 -

  Wieczór integracyjny w Jugendherberge Ostkreuz przy muzyce NO BORDERS BAND - laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży 2017–2019.

5.11.2019, wtorek

 • 8:30 - 9:00

  Kawa i odstawienie walizek

 • 9:00 - 10:45

  Blok warsztatowy C - powtórzenie warsztatów 1-8

 • 10:45 - 11:15

  Przerwa kawowa

 • 11:15 - 13:00

  Blok warsztatowy D - kontynuacja warsztatów 1-2 oraz powtórzenie warsztatów 3-8

 • 13:15 - 14:15

  Część plenarna - Zakończenie, podziękowanie i pożegnanie gości

 • 14:15 -

  Lunch i wyjazd

 
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję